Piaskownice na plac zabaw i do przedszkola

Piaskownice na placach zabaw to wybawienie dla rodziców, którzy nie maja możliwości stworzyć swym pociechom takiego miejsca zabaw. Mieszkania w blokach nie wszystkie posiadają balkony, zwłaszcza te w starszym budownictwie, dlatego spacery do parku czy na okoliczne place są jedynym wyjściem by dziecko mogło zaznać frajdy z robienia babek, kopania tuneli i lepienia zamków z piasku.

Obiekty te prezentują duże piaskownice w rozmaitych kształtach kwadratowych, okrągłych i wielokątnych. Ale nie to jest ważne dla rodzica i jego dziecka, ale przede wszystkim bezpieczeństwo takich miejsc. Są to place publiczne, większość z nich nie jest ogrodzona, dlatego ważnym jest sprawdzenie przed wpuszczeniem do niej dzieci czy nie ma tam szkieł, nie mówiąc już o innych zabrudzeniach, których gołym okiem wykryć się nie da. Takie piaskownice muszą być zabezpieczane przed kotami, rozsiewającymi różne pasożyty, zresztą bardzo groźne. Na osiedlowych placach zabaw, jako mieszkańcy mamy możliwość wpływu na utrzymanie takich obiektów.

Warto, więc zatroszczyć się by były właściwie zabezpieczane. Duże drewniane piaskownice z bali, najłatwiej zabezpieczyć folią ochronną. Mniejsze można przykrywać pokrywami plastikowymi. Dodatkowo tak na placach zabaw jak i w przedszkolach piasek, co jakiś czas powinien być wymieniany. Jeśli kupuje się większe ilości, ceny piasku do piaskownic nie są wysokie, podobnie jak w przypadku pojedynczych worków na prywatny użytek. Firmy zajmujące się taką sprzedażą oferują również wymianę piasku zabrudzonego na czysty. Trzeba przy tym zaznaczyć, że taki piach powinien być specjalnie przystosowany do użytku w piaskownicach i posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny.

Piaskownice na placach zabaw jak i terenach należących do przedszkoli to ciekawie zaaranżowane miejsca. To nie tylko dołek z piaskiem, ale także dodatkowe wyposażenie w postaci domku, zjeżdżalni, siedzisk, ławeczek i podestów przeznaczonych do stawiania babek. W bardzo dużych powierzchniowo piaskownicach ustawiane są bryły do wspinaczki. Rozwijają one umiejętności ruchowe a jeśli dziecku powinie się noga, czeka je miękkie lądowanie w piasku. Atrakcji w takich miejscach nie brak są to całe kompleksy, przeznaczone do zabawy i tak zaprojektowane, by dzieciaki chętnie spędzały tam czas, nie nudząc się oraz czuły się bezpiecznie.